امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ برابر با 22 سپتامبر 2018
سازمان ثبت اسناد و املاک کشور
دفتر اسناد رسمی شماره 36 کرمانشاه

تائید گواهی امضاء دیجیتال (الکترونیک)  و فروش توکن در این دفترخانه انجام می شود.

مدارک مورد نیاز:

 • اصل شناسنامه
 • اصل کارت ملی
 • فرم مربوط به گواهی امضاء الکترونیک(در دفترخانه موجود می باشد)
 • توکن (در دفترخانه موجود می باشد)

 

چند نکته در مورد گواهی امضا الکترونیک:

 • امضا دیجیتال چیست؟
  درقراردادهای دیجیتالی اسناد و اطلاعات باید به امضای شخص صادرکننده برسد تا بتوان صحت انتساب آنها را به وی احراز کرد. بنابراین برای اعتبار و صحت انتساب اسناد و قراردادهای دیجیتالی لازم است یک امضای دیجیتال تعریف و جایگزین امضاهای دست‌نویس کرد. در واقع امضای دیجیتال عبارت است از امضا کردن اطلاعات ارسالی برای اطمینان گیرنده از فرستنده اطلاعات.
 •  گواهی الکترونیکی چیست؟
  گواهی الکترونیکی همان شناسنامه‌ای است که هویت واقعی شما را به ‌صورت مجازی و برای کسب ‌وکار الکترونیکی تعیین می‌کند.
 •  صاحب امضا چه کسی است؟
  صاحب‌امضا شخصی است که برای وی گواهی الکترونیکی صادر شده و می‌تواند توسط آن از امضای دیجیتال استفاده نماید.
 • PIN چیست؟
  PIN همان رمز توکن است.

پرسش و پاسخ

 • توکن (Token) چیست؟
  ابزاری امنیتی است که برای تعیین هویت استفاده می‌شود و حاوی گواهی الکترونیکی می‌باشد.

 

 • در صورت مفقود شدن کارت یا توکن چه باید کرد؟
  فرم ابطال گواهی در قسمت مستندات سایت www.mocca.ir قرار دارد را دریافت و بعد از پر کردن فرم به همراه مدارک خواسته شده به دفترخانه مراجعه نمائید.(فرم ابطال در دفترخانه موجود می باشد)
  برای ورود به سایت http://www.mocca.ir/totalca از مرورگر Internet Explorer استفاده نمایید.

 

 • چند بار می‌توان PIN را اشتباه وارد کرد؟
  PINکد را تا ۵ بار می‌توان اشتباه وارد کرد، اگر بیشتر از این مقدار شود کاربر دیگر قادر به وارد کردن PINکد نخواهد بود و مالک توکن باید به همراه مدارک شناسائی به دفترخانه مراجعه نماید.

 

 • آیا توکن در هنگام روشن و خاموش کردن دستگاه باید به آن متصل باشد؟
  خیر، توکن را باید هنگام روشن و خاموش کردن دستگاه از آن جدا نمود، مخصوصا هنگام Restart کردن، زیرا امکان دارد توکن بسوزد.

 

 • آیا این توکن کاربردهای دیگری هم دارد؟
  این توکن‌ها انحصاراً برای گواهی امضا الکترونیک صادر شده اند و به عنوان حافظه نمی‌توان از آن استفادکرد.

 

 • آیا موقع نصب درایور، توکن باید به سیستم متصل باشد؟
  توکن های epass۳۰۰۳ بطور خودکار بر روی کامپیوتر نصب می شوند. (مراجعه شود به قسمت آموزش نصب گواهی امضا دیجیتال در همین سایت)

 

 • چگونه می‌توان PIN کد توکن را عوض کرد؟
  مراجعه شود به قسمت آموزش نصب گواهی امضا دیجیتال در همین سایت
  توجه: برای امنیت بیشتر رمز توکن خود را تعویض کرده و در اختیار هیچکس قرار ندهید.

 

 • در صورتی که سیستم نتواند توکن را بشناسد علت آن چه می‌باشد؟
  الف) امکان دارد که توکن سوخته باشد که در این صورت مالک توکن با مراجعه به دفترخانه می‌تواند درخواست ابطال توکن و دریافت توکن جدید را داشته باشد.
  ب) درایور آن درست نصب نشده باشد که در این صورت باید درایور آن را دوباره به طور صحیح نصب کرد.(درایور بر روی توکن موجود می باشد- مراجعه شود به قسمت آموزش نصب گواهی امضا دیجیتال در همین سایت)
 •  در صورت اجرا نشدن برنامه علت آن چه می‌باشد؟
  امکان دارد که نرم افزار آن به طور کامل و درست نصب نشده باشد که در این صورت باید درایور را پاک (Uninstall) کرد و دوباره به طور صحیح آن را نصب کرد .

گواهی امضاء دیجیتال را بهتر بشناسیم (اطلاعات عمومی)

امضای دیجیتال؛ شاه‌کلید ورود به دولت الکترونیک نظام‌های اداری موثر و کارآمد از آن دولت‌هائی است که در آنها امضای دیجیتال به عنوان یکی از الزامات جدا نشدنی تحقق دولت الکترونیک پذیرفته شده است. مکاتبات، خدمات، تجارت، شهر و در نهایت دولت الکترونیک بدون امضای دیجیتال و احراز هویت در محیط های آنلاین میسر نخواهد شد.

تعداد افرادی که به دنیای اینترنت ملحق می‌شوند هر روز در حال افزایش است که به همان میزان، انواع اطلاعات گوناگون از جمله تبادلات مالی و تجاری در این محیط مجازی نسبت به گذشته بسیار رشد یافته است.

علیرغم مزایای متعدد نوع تجارت و تبادلات پولی و مالی از طریق اینترنت، برخی کاربران به دلیل عدم احساس امنیت در سیستم های تحت وب علاقه چندانی به تجارت های الکترونیکی و اینترنتی ندارند.

در چنین شرایطی یکی از فناوری هایی که موجب سندیت بخشی به اسناد و اطلاعات الکترونیکی و در نتیجه افزایش میزان اعتماد کاربران به تجارت های الکترونیکی می شود، امضای دیجیتال است. امضای دیجیتال، تکنیکی مبتنی بر رمزنگاری است که محیطی امن برای مبادلات تجاری اینترنتی فراهم می کند.
خلاء ناشی از فقدان امضای دیجیتال در مبادلات الکترونیکی بر لزوم کاربردی شدن این امضا به منظور تحقق اهداف دولت الکترونیک در کشور صحه می گذارد.

** امضای دیجیتال چیست:

امضای دیجیتال گاهی با برداشت عام این نام و با آنچه در سیستم‌های اتوماسیون اداری جریان دارد اشتباه گرفته می شود. آنچه به عنوان امضای دیجیتال در سیستم‌های اتوماسیون اداری از آن یاد می شود عکس گرفتن از امضا و کپی کردن آن پای نامه‌ها و اسناد است.

امضای دیجیتال یک مجموعه کد، یا به بیان واضح تر یک کلید اختصاصی و یک کلید عمومی است که به نام یک فرد مشخص ثبت شده است.

کلید عمومی‌ شامل نام کاربری(USER NAME) و کلمه عبور(PASSWORD) است که برای ورود به سیستم استفاده می‌شود و کلید خصوصی کلیدی است که در سخت افزار امضای دیجیتال موجود است و فقط صاحب امضا به این دو کلید دسترسی دارد.

به هنگام استفاده از امضای دیجیتال، کاربر ابتدا USER NAME و PASSWORD کلید عمومی را وارد می کند و سپس سیستم نرم‌افزاری برای احراز هویت صاحب امضا به سخت افزار امضا مراجعه می‌کند. اگر کلید خصوصی در سخت افزار موجود بود هویت کاربر و صاحب امضا تایید می شود. به این ترتیب فقط فردی که نام کاربری و کلمه عبور کلید عمومی و کلید خصوصی را در اختیار داشته باشد به عنوان صاحب امضا شناخته می شود.

**سخت افزار امضای دیجیتال:

بنابراین گزارش، سخت افزار مورد نیاز امضای دیجیتال یک مدیا(MEDIA) است و “توکن ” نام دارد. این مدیا می‌تواند یک توکن شبیه فلش مموری (flash memory) یا یک small cart کارت کوچک که از نظر ظاهر مشابه کارت های عابر بانک است باشد که امضا به این سخت‌افزار منتقل می‌شود.

** مزایای امضای دیجیتال:

یک کارشناس فناوری اطلاعات با اشاره به مزایای استفاده از امضای دیجیتال گفت: در دنیای اینترنت امکان هک شدن و تغییر در اطلاعات حتی در حین ارسال نیز وجود دارد. یکی از مزایای امضای دیجیتال امکان رمزگذاری اطلاعات (Hashing) است. با استفاده از این امضا اطلاعات در حین ارسال و دریافت به صورت رمز به سرور مربوطه منتقل می شود که برای سرور قابل تشخیص است.
وی خاطر نشان کرد: در چنین مواقعی حتی اگر فایل مربوطه در مسیر انتقال از مبداء به مقصد دستکاری و هک شده باشد سرور با تشخیص خطا به مخدوش شدن اطلاعات ارسالی پی می‌برد.

طبق قوانین و استانداردهای بین المللی در هر کشور یک یا چند مرکز به نام CA برای صدور امضای دیجیتال وجود دارد.